Kateřina Molčíková

Co ve škole dělám

Pracuji zejména se středoškoláky v oblasti divadla, dramatu a sebepoznávání skrze tyto oblasti.

Vzdělání a studia

Studovala na katedře výchovné dramatiky DAMU obor dramatická výchova se zaměřením na divadlo s dětmi, dramaturgii na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU Praha a obor filosofie a dějiny umění na katedře společenských věd Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Profesní zkušenosti

Dvanáct let se věnuji loutkovému divadlu s nezávislým divadelním souborem Cirkus Žebřík. Hraji v kapele Herky. Učila jsem na základních školách, pracovala jako asistentka v International school of Prague, lektorovala v divadle DIOD a ve Švandově divadle. Ráda vstupuji do inspirativních projektů divadelních a hudebních. Založila jsem dětské rádio ROZHALAS. Nejraději nahrávám ve studiu 3bees. Jsem vděčná za svoji rodinu a za to, že existují Ekologické dny Olomouc. Druhým rokem působím na VOŠ Evropská v Praze, kde se věnuji dramatické výchově v předškolním vzdělávání. 

Osobní zájmy, zaměření, další projekty

Škola jako instituce mě vždycky fascinovala a bavila. Vůbec mi nevadilo studovat na klasických školách. Vždycky bylo co pozorovat. Pořád se něco dělo, něco do sebe zapadalo nebo naopak na sebe naráželo, a to mě inspirovalo k tvorbě a k myšlení o člověku a smyslu života. Přesto musím říct, že mně osobně nejbližší je model školy z doby Sokrata a Platona. Potřebuji na všechno hodně času. Potřebuji čas spolu mluvit, ptát se, doptávat, čas prověřovat, zkoumat, pochybovat, čas zkoušet zkoumat, čas dumat… Líbí se mi, když otázky zůstávají nezodpovězené, nebo když se objevují otázky nové. Mám ráda tajemství a dynamiku tvůrčích procesů. Podezřele na mě působí jakékoliv tvrzení. Všechna tvrzení mi připadají tvrdá. Nevěřím odpovědím, které nevytvářejí další prostor pro myšlení a prožitek.

Nejvíc mě baví balancovat mezi komunikací a sdílením na jedné straně a tichem, vstřebávání a samotou na straně druhé. 

Proč v Donum Felix

Donum Felix dává prostor i čas pro tázání ve filosofickém smyslu a podporuje tvůrčí procesy ve všech oblastech vztahujících se k člověku. Je to místo, kde se potkávají lidé respektující se navzájem se všemi jemnými vlákny, z nichž je lidská bytost buď tkána nebo s nimiž je v permanentní interakci.

katerina.molcikova@donumfelix.cz