Jakub Václavovič

Co ve škole dělám

Kromě družiny se věnuji se samosprávným procesům ve škole, pravidlům a snažím se, aby se všichni mohli dostat k informacím, které potřebují. Podílím se na sportovních aktivitách (jsem instruktrorem plavání), připravuji a jezdím s dětmi na výlety, ve škole vařím, spravuji školní počítače, stránky a Facebook. Kromě toho také do školy přináším environmentální, sociální a politická témata. Rád jsem venku a snažím se být u co nejvíc aktivit po vyběhnutí ze dveří. Velmi rád jezdím na školy v přírodě, kde využívám zkušenosti ze skautského prostředí a zajišťuji zdravotnickou péči.

Vzdělání a studia

Již během střední školy jsem jako skautský vedoucí zajímal o pedagogiku a absolval jak v rámci skautu, tak mimo něj, několik kurzů, z nichž nejvíce mě ovlivnil kurz Respektovat a být respektován. Do života se mi hodí také kurz zdravotníka, který mi umožňuje být zdravotníkem na školních akcích. Po absolvování oboru Veřejná správa na plzeňské střední škole a několika brigádách v průběhu studií jsem se rozhodl vycestovat do zahraničí. Nejradši se vzdělávám neformálně, nicméně jsem z důvodu kvalifikačních požadavků absolvoval obor Vychovatelství Na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra. Za poslední rok jsem se účastnil kurzu žonglování pro děti, workshopu budování komunity podle Scotta Pecka, konference ohledně mediální výchovy, konference o nových technologiích ve vzdělávání nebo workshopu evropských Sudbury škol.

Profesní zkušenosti

Od 15 let se spoluúčastním na vedení skautského oddílu. V rámci skautingu jsem se věnoval také dobročinným akcím jako “Postavme školu v Africe” nebo strávil 2 měsíce v USA jako instruktor na místním skautském táboře. V roce 2014 jsem rozjížděl první ročník skautských příměstských táborů (primestskyplzen.cz) jako programový vedoucí běhu a vedoucí propagace a setrval na této pozici 3 roky. Rok jsem strávil v Německu jako au-pair a asistent ve školce. V Donum Felix pracuji druhým rokem. Za tu dobu jsem se stihl podívat například do hamburské Freie Schule nebo jeruzalémské Sudbury školy.

Osobní zájmy, zaměření, další projekty

Zajímám se o přírodu a udržitelný životní styl. Rád sportuji, cvičím jógu a věnuji se několika odvětvím nového cirkusu (točení s poi a tyčí, žonglování, slackline). Mám za sebou řadu skupinových i individuálních vystoupení jako fire performer, momentálně se věnuji žonglérskému projektu s názvem Juggling Invest. Baví mě nízkonákladové cestování a velmi amatérsky, ale s o to větší radostí si zahraji na všemožné perkusní hudební nástroje. S hnutím Food not Bombs se věnuji pomoci lidem bez domova a v tíživé sociální situaci. Jsem také aktivním členem České pirátské strany. Relaxuji s hudbou a tancem, na vandru nebo u dobrého filmu.

Proč projekt Donum Felix

Protože mám rád svobodu. Mě samotnému koncept školní výuky nevyhovoval, postrádal jsem kromě svobody i možnost věnovat se zájmům, které jsem ve škole uplatnil pramálo. Vždy mě bavilo pracovat s dětmi a když se ke mě dostaly informace o svobodných školách, tak jsem se pro tento koncept nadchl a bylo mi jasné, že v takové škole někdy chci pracovat. Jsem rád za možnost podílet se na projektu, který mi dává smysl a přinést do něj něco z toho, co mě zajímá a baví.

 

jakub.vaclavovic@donumfelix.cz