Lucie Dobešová

Co ve škole dělám

V Donum Felix pracuji jako školní psycholožka a expertka na vzdělávání. Podílím se na tvorbě klimatu komunity a školy, na utváření a dodržování pravidel společné práce a soužití, na navazování kontaktů školy s veřejností a budování týmu expertů.

Vzdělání a studia

Vystudovala jsem psychologii na Filozofické fakultě UK. Absolvovala jsem řadu kurzů v oblasti výchovy a vzdělávání dětí i dospělých, např: Sociálně-psychologický výcvik, Škola v 21. století, Kritické myšlení, 6. diplomový kurz Montessori pedagogiky, Video trénink interakcí, Systemická terapie, Nenásilná komunikace.

Profesní zkušenosti

Více než třicet let se věnuji vzdělávání dospělých – vedu kurzy komunikace, osm let jsem lektorovala kurz Respektovat a být respektován, nyní lektoruji např. kurz Zkušeností k respektování. Průběžně jsem pracovala také jako školní psycholožka a učitelka, lektorka a vychovatelka na všech stupních škol a v Mateřském centru, které jsem v roce 2004 spoluzaložila a pak řadu let vedla. Mám zkušenosti se vzdělávacím systémem v Německu a Dánsku, dlouhodobě v Holandsku a Švédsku. 25 let se věnuji i tematice integrace a inkluze ve školách i ve společnosti.

Osobní zájmy, zaměření, další projekty

Jsem maminkou čtyř dětí a babičkou dvou vnuček, od kterých se nejvíc učím. Mám ráda tanec a výtvarnou tvorbu, organizování akcí pro rodinu i širší komunitu. Ráda pozoruji svět kolem sebe a podporuji lidi v hledání jejich skrytých talentů. Věřím v dobro v každém člověku.

Proč projekt Donum Felix

Škola Donum Felix pro mne znamená možnost podílet se na smysluplné variantě vzdělávání nejen pro dvě vlastní děti, ale také pomoci budovat a zároveň se podílet na fungování modelového místa pro podporu respektujících a demokratických vztahů ve společnosti.

lucie.dobesova@donumfelix.cz