Valerie Dobešová

Co ve škole dělám

Učím (se) –  o filosofii (Felixe), józe, literatuře, angličtině,  vztazích, komunikaci… Učím se vším, co nejde zapsat ni jinak zachytit, jelikož se jedná o momenty přítomna, ze kterých nezůstává víc, než pocit naplnění.

Vzdělání a studia

Druhý stupeň základní školy jsem strávila jako žačka v Donum Felix. První ročník střední školy jsem si vyzkoušela bytí na klasickém gymnáziu, odkud jsem se na začátku druhého ročníku s naplněným pohárem zkušeností z tradičního vzdělávání vrátila zpět do Felixe. Ve třetím ročníku jsem strávila 3 měsíce v partnerské škole De Rumite v Nizozemí, v roce 2023 úspěšně odmaturovala.

Momentálně studuji 1. ročník Fakulty humanitních studií na Karlově univerzitě.

Profesní zkušenosti

Od práce uklízečky a servírky v restauraci k baristce v oblíbené kavárně. Od praktikantky na táborech k vedoucímu na dětských letních pobytech s koňmi. Od psaní vlastních úvah ke spolutvorbě příruček a sylabů pro učitele svobodných demokratických škol. Od žačky k třídní.

Osobní zájmy, zaměření, další projekty

Baví mě všechny možné sporty od jízdy na koních a jógy přes tancování a plavání až po lezení po horách. Moc ráda čtu a píšu – zejména úvahy a poezie. Vydala jsem vlastní básnickou sbírku.

Proč projekt Donum Felix

Po sedmi letech v Donum Felix se má role studenta proměnila v roli zaměstnance. Osobní růst a sebevzdělávání stále jedou na plné obrátky bez ohledu na to, co ve škole dělám a za koho v ní stojím. Je-li můj postoj vědomý a vnímám li své okolí a spoluúčastníky tvorby Felixovy podoby, ocitám se v prostoru nekonečna. Tam, kde hranice nejsou překážkami, ale jistotami. Drží mě v bezpečí a při vědomí. Díky hranicím jsem svobodně nohama na zemi ve světě, kterého jsem chtě nechtě součástí.

valerie.dobesova@donumfelix.cz