Renata Ježková

Co ve škole dělám

Pomáhám vytvářet a udržet harmonické a respektující prostředí. Podle potřeby jsem mediátor, průvodce po krajinách duše, rodinný poradce, terapeut nebo poradce zdravého životního stylu. Snažím se provázet děti na cestě k porozumění sobě samým a objevuji u toho i zapomenuté kousky sebe.

Vzdělání a studia

Alternativní a svobodné vzdělávání mě provází už od studií, protože základní školu jsem končila v roce 89/90 a skočila tak rovnou do nové a svobodnější éry. Nastoupila jsem na brněnskou větev tehdy prvního ročníku obnoveného prvorepublikového francouzského lycea. Byl to trochu punk, s bilingvním vzděláváním neměl nikdo zkušenosti, náplň studia se měnila podle potřeb, nápadů ministerstva nebo přílivu/odlivu francouzských lektorů. Ten chaos byl zábavný a dost autenticky francouzský. Studium trvalo pět let (první rok jsem se učili prakticky jen francouzštinu, abychom v ní zvládali pak ostatní předměty) a bylo to pro mě studijně i osobně jedno z nejdůležitějších období. Stejně svobodný a tvořivý chaos jsem si k nelibosti rodiny přenesla i do svého dalšího studia, kdy jsem studovala a přestávala studovat a zase začínala podle toho, co mě zrovna bavilo a dávalo mi smysl. Taky mě strašně bavilo dělat přijímačky 🙂 Asi proto, že miluju nové začátky. Začala jsem jednooborovou čistou filosofii na FF UK, pokračovala antropologií na IZV (dnešní FHS) a pak podlehla nátlaku, abych studovala konečně něco “užitečného” a zkombinovala jsem francouzštinu a filosofii ve studiu na pedagogické fakultě UK. Jsem tedy oficiální učitelka pro druhý a třetí stupeň s kombinací francouzština – občanka (základy společenských věd). Studium na PedF mě obohatilo o jedno přesvědčení – nikdy nedat své potenciální děti do běžné školy. To nahlédnutí za oponu systému mě docela vyděsilo a doteď je to můj nejsilnější argument pro rodiče, kteří se bojí, jestli zvládnou domácí vzdělávání – každý odhodlaný rodič je minimálně stejně, ale spíš více kvalifikovaný vzdělávat své děti než absolventi pedagogických fakult.

Profesní zkušenosti

Skoro odjakživa jsem freelancer. Teď to zní hrdě, dřív to znamenalo, že nemáte žádnou seriozní kariéru 🙂 Ale vyzkoušela jsem si i klasické zaměstnání od 9 do 5 nebo dokonce korporát, ale vždy jen proto, abych se utvrdila, že to prostě není pro mě. Že mi ta svoboda  začne dost brzy chybět a že prostředí, kde moje duše strádá, vede rychle k fyzické nemoci. Ale každá moje práce byla vždy o propojování. Lidí s jinými lidmi, problémů s řešením, lidí s nimi samými…Byla jsem lektorka, tlumočnice, překladatelka, pracovník zákaznického servisu i marketingový manažer. Ale celý život mě provází hluboký zájem o psychické a fyzické fungování člověka, zdraví, prevenci nemocí a udržitelný životní styl. Absolvovala jsem spoustu různých kurzů a školení na různá témata, ale nikde jsem nenašla to, co jsem hledala – propojení toho všeho. Nechtěla jsem si vybrat jen jeden směr, ať už to byla psychoterapie, čínská medicína, ajurvéda nebo jiné systémy péče o duši a tělo. Vždy jsem narazila na limity a odpověď jsem našla právě v překročení do dalšího oboru. Nakonec mi došlo, že si vybírat nemusím, ale že tím propojením musím být já sama. Takže už více než 5 let provázím lidi na cestě do jejich duše, k prožitkům jejich těl a k harmonii obého. Zkráceně by to šlo označit jako psychosomatická terapie, moje děti tomu říkají, že učím lidi mluvit s jejich duší. A taky s tělem. A že nejdůležitější je nechat ty dvě části se bavit spolu.

Osobní zájmy, zaměření, další projekty

Do osobních zájmů počítám především domácí vzdělávání. Oba moji synové jsou od začátku v domácí škole a fungujeme tak unshoolingově, jak to jen jde. Hned na začátku se tak naše cesty protly se Svobodou učení, protože se Zdeňkou Staňkovou se přátelíme už dvacet let. Strašně mě baví a těší pozorovat, jak se bublina rodičů, kteří chtějí pro své děti něco jiného než klasické školství, rozrůstá a snažím se pomoci každému, kdo o tom uvažuje a hledá pro sebe tu správnou cestu. Ale jelikož jsem introvert a musím tak občas dosytit potřebu klidu a samoty, snažím se udržet si i oblast, která tolik neobnáší styk s lidmi. Jsem nadšený amatérský pěstitel orchidejí, vášnivý čtenář, vybíravý milovník kinematografie a až na pár přestávek se odjakživa těším z přítomnosti nějaké psí duše.

Proč projekt Donum Felix

Můj starší syn je domškolákem v DF a je to jediná škola, kam bych ho chtěla dát, kdyby se rozhodl pro denní docházku. Zároveň jsem došla do bodu, kdy jsem cítila potřebu se do změn ve vzdělávání zapojit víc a rozšířit tak bublinu spřízněých duší, kterou kolem sebe mám. A právě v tu chvíli hledali do Donum Felix člověka na pozici, která mi přesně vyhovovala. Asi to nebyla náhoda 🙂

renata.jezkova@donumfelix.cz