Radka Iblová

Co ve škole dělám

Ve škole dělám především to, co děti právě baví. Formálně jsem družinářka a učitelka fyziky a zeměpisu pro 2. stupeň. Fyziku se snažím představovat na zajímavých experimentech a praktických ukázkách. Ráda dětem vymýšlím matematické příklady a povídám si s nimi o všech přírodovědných oborech.

Vzdělání a studia

Po maturitě na všeobecném gymnáziu v Kladně jsem vystudovala tříletý bakalářský obor Biomedicínská a klinická technika na FBMI ČVUT a navazující magisterský obor Přístroje a metody pro biomedicínu.

Profesní zkušenosti

Nejprve jsem si vyzkoušela výuku na klasické státní základní škole jako učitelka chemie a zeměpisu. Nelíbila se mi tam především nepřátelská atmosféra panující mezi žáky a učiteli. Tak jsem nastoupila jako laborantka do biologické a chemické laboratoře na FBMI ČVUT. Tam tehdy panovaly velice přátelské vztahy a výuka se dala bez potíží realizovat formou, která studenty bavila. A já jsem si uvědomila, že to je cesta, kterou chci jít. Probouzet v lidech kolem sebe touhu po poznání. Pak jsem odešla na mateřskou dovolenou, kterou považuji také za velkou pedagogickou zkušenost. Po mateřské dovolené nebylo hned na FBMI volné místo, tak jsem na čas nastoupila na poštu jako přepážková pracovnice, což byla velká škola respektující komunikace. Po návratu na místo laborantky na FBMI jsem bohužel zjistila, že příjemná atmosféra se zcela vytratila a můj pohodový styl výuky byl značně narušován. Cítila jsem, že takto pracovat nechci. A tak mi kamarádka představila Donum Felix, kde mohu zase se svými žáky prožívat společnou radost z učení.

Osobní zájmy, zaměření, další projekty

Volný čas trávím nejraději s rodinou (manžel a dvě děti), podnikáme různé výlety a cyklovyjížďky do přírody a staráme se o naše kočky a zahradu. Také ráda vařím, peču, čtu a luštím křížovky. Zajímám se o přírodu i nové vědecké objevy, a proto upřednostňuji rozumně ekologicky zaměřený životní styl. Snažím se zdokonalit v nenásilné a respektující komunikaci a být v tom dobrým příkladem i svému okolí. A moc mě baví děti podporovat v jejich tvořivých nápadech a rozmanitých sportovních aktivitách.

Proč projekt Donum Felix

V Donum Felix je hlavní náplní mé práce být sama sebou. Baví mě ta všudypřítomná možnost improvizace, díky které objevujeme s dětmi nové souvislosti. Vždy jsem zvědavá, jakou další otázku si na mě vymyslí, a díky tomu, že nás netlačí čas, mohu na vše odpovědět tak, jak děti potřebují a v tom cítím tu pravou svobodu učení. Zároveň si společně užíváme příjemnou rodinnou atmosféru, a tak mi to celé dává smysl.

radka.iblova@donumfelix.cz