Lucie Dudíková

Co ve škole dělám

Ve škole jsem formálně třídní učitelkou celého druhého stupně (moc mě baví tohle o sobě říkat a sledovat reakce lidí, tak to tady musím zdůraznit…), ale jinak jsem v Donum Felix pro všechny děti a pro každou špatnost. Nabízím také výuku českého jazyka, literatury (čtením a psaním ke kritickému myšlení – RWCT), výtvarné výchovy a dějin umění.

Vzdělání a studia

Po dokončení všeobecného gymnázia v Sokolově jsem vystudovala bakalářský obor Český jazyk se zaměřením na vzdělávání a navazující magisterský obor Učitelství ČJ a VV pro druhý stupeň ZŠ na Pedagogické fakultě ZČU v Plzni.

Profesní zkušenosti

Moje cesta ke svobodnému vzdělávání začala, když jsem jako dobrovolník ve společnosti Tady a teď, která se zabývá doučováním dětí ze sociálně vyloučených lokalit, dostala příležitost účastnit se kurzu Zkušeností k respektování pod vedením Evy Lukavské. Dalším mezníkem byly poslední praxe v rámci studia na VŠ, během nichž jsem se zařekla, že na klasickou základní školu jako učitelka nenastoupím. Učit jsem chtěla, ale nedokázala jsem si představit, že bych dětem měla předávat něco, co jim nedává smysl a co učím jen proto, že se to učit má. Proto jsem začala hledat alternativy, sledovat Duši K, Nevýchovu Katky Králové a Svobodu učení Petera Graye. A teprve tehdy jsem se dozvěděla o školách Summerhill, Sudbury Valley a nakonec i o Donum Felix. Mockrát děkuji, že můžu být součástí této učící se školy, protože jsem se tu od první chvíle cítila jako doma. Zároveň na sobě každý den pozoruji osobnostní růst – během jednoho roku v Donum Felix jsem získala větší sebejistotu, zdravější sebehodnocení a mnohem více odvahy. Proto vím, že jdu tou správnou cestou.

Osobní zájmy, zaměření, další projekty

Velice ráda čtu, maluji a pracuji na sebezdokonalování, proto cvičím jógu (i tu létací), moc ráda plavu a hraji badminton. Zajímám se také o zdravou stravu a celkovou péči o tělo a mysl. Mým velkým životním tématem, které mi dává obrovský smysl, je permakultura, kosení a přírodní stavitelství, čímž momentálně naplno žiji. Miluji přírodu a všechno kolem ní, také vaření a pečení, kreativní tvoření, objevování nového, řešení rébusů, symphonic rock, drahé kameny, dřevo… Ale hlavně miluji inspirativní lidi, které vydržím poslouchat celé hodiny.

Proč projekt Donum Felix

Donum Felix je jednoduše škola, která mi dává smysl. Každý den si užívám nejen rodinnou atmosféru, ale také to, že nejsem ve výuce omezena 45 minutami, nemusím děti nutit do učení, nemusím je známkovat a nemusím vymýšlet strategie, jak na ně „vyzrát“. Jsem ráda, že se děti ve škole nebojí projevit svůj názor a já jim můžu být nejen partnerem v učení, ale i skutečným přítelem, kterému se nebojí svěřit.

lucie.dudikova@donumfelix.cz