Kateřina Kováčová

Co ve škole dělám

Každý den v Donum Felix je pro mě velmi jedinečný. Ve škole se snažím sladit potřeby dětí se svými potřebami, protože cítím, že když jsem spokojená, velmi pozitivně to ovlivňuje široké okolí . Pak se přirozeně připojuji k dětem i dospělým a cítím se jako ryba ve vodě při všemožných (i zdánlivě nemožných) činnostech. Dětský svět je pro mě velkou inspirací, ráda ho propojuji se světem dospělých, sama totiž cítím, že patřím do obou. Ve škole se starám o dobrovolníky ze zahraničí, jsem součástí hudebního a výletového týmu. Podpořit Kubu při realizaci bezobalového obchodu mi také dává velký smysl. Figuruji v týmu pro oslavy, vnímám, že umění zastavit se, ocenit sebe i ostatní, a tím rituálně dokončit cyklus, se v naší uspěchané době teprve učíme. Toto přináším ve formě svého milovaného tance, hudby a pohybu. Kromě všeobecného tělocviku jsem trenérka plavání, velmi mě zajímají různé druhy kompenzačního cvičení, relaxací a masáží. Na školy v přírodě, ať už zimní či letní, ráda přinesu aktivity jako je například lyžování, snowboarding, běžky či turistika.

Vzdělání a studium

Po gymnáziu mě nejvíce oslovovaly obory psychologie a pedagogika. Jsem velmi vděčná, že jsem se nedostala na svoji vysněnou psychologii a ponořila se do studia učitelství tělocviku a základů společenských věd. Vysoká škola pro mě znamenala navázání úžasných přátelství, kontaktů a otevření dveří k mnoha příležitostem. Jednou z nich bylo zahraniční studium ve Slovinsku, kde jsem strávila 4 měsíce. Díky konceptu svobodného vzdělávání se nyní dostávám zpět ke své milované psychologii, a práce ve školství mi tím dává obrovský smysl.

Profesní zkušenosti

V průběhu studia vysoké školy jsem pracovala jako trenérka plavání pro děti od 2 do 11 let. Zároveň jsem pomáhala vést kompenzační cvičení pro kardiaky. Jako dobrovolnice jsem se podílela na řadě zajímavých sportovních akcí světového formátu, jako například Mistrovství světa v cyklistice či Světový pohár v biatlonu. Zahraniční studium ve Slovinsku pro mě znamenalo nesmírnou zkušenost, měla jsem pocit, že vše je možné a celý svět je mi otevřen. Nabitá zážitky jsem se vydala na Nový Zéland, kde jsem pracovala v zemědělství, dobrovolničila a cestovala 8 měsíců. Cestování a manuální práce mi daly prostor a čas k poznání sama sebe. Pomalu jsem znovu objevovala ztracenou chuť se učit, poznávat a tvořit.

Osobní zájmy, zaměstnání a další projekty

Miluji tanec, hudbu a pohyb. Jsem zapálená do různých forem zdravotního cvičení. Zajímám se o osobnostní rozvoj, evoluci vědomí, práci s emocemi, baví mě žít naplno. Léčí mě pobyt v přírodě, chci se více věnovat taneční terapii a muzikoterapii. Ráda hraji na kytaru a zpívám. Oslovují mě rituály a vytváření společnosti v kruhu. Zajímám se o alternativní směry ve všech oblastech života. Lákají mě nové cesty, nové výzvy, mám ráda dobrodružství. Ráda bořím stereotypy, otevírám diskuze na různá témata a sdílím svoje zkušenosti.

Proč projekt Donum Felix

Čím déle jsem studovala učitelství, tím palčivější pro mě byly otázky typu „Co můžu dětem předat? Co je můžu naučit? Které informace jsou nejdůležitější? Které hodnoty jsou ty pravé a na jaký život by je škola měla připravit?“ Klasická škola mi na tyto otázky stěží mohla odpovědět. Když jsem se začala zajímat o alternativní směry ve vzdělávání, demokratická a svobodná škola se zdálo být přesně to, co jsem celé studium a možná i celý život hledala. Donum Felix je pro mě prostředí, kde se člověk cítí v bezpečí, je přijímán a podporován ve své autenticitě. Naši školu vnímám jako prostor plný sebevědomých rozvíjejících se lidských bytostí a mně je ctí, že můžu být její součástí.

 

katerina.kovacova@donumfelix.cz